شرکت تعاونی باچان گشت

گروه گردشگری و کوهنوردی باچان‌توریسم

گروه گردشگری و کوهنوردی باچان‌توریسم

شرکت تعاونی باچان گشت

باچان یا باچون، روستایی تاریخی عشایری و گردشگری، از توابع شهرستان فراشبند در استان فارس می‌باشد که از دیرباز مورد توجه بوده است. امامزاده آقا میر احمد(ع)، نخلستان زیبا، چشمه و تونل‌قنات تاریخی برم فرهاد، استخراج نمک از کوه نمک باچون، محدوده چاربازار، چشمه‌های پرآب، غارها و عشایر خونگرم منطقه از جمله پدیده‌ها و شاخصه‌های گردشگری این روستای تاریخی است. در کشور عزیزمان ایران، روستاهایی همچون باچون، فراوانند. گروه گردشگری باچان توریسم سعی دارد در شناساندن نقاط زیبا و بکر کشور برای مقاصد گردشگری قدم بردارد و در این راه به همکاری دوستان، نیازمند است. گرچه تخصص اصلی مدیر گروه ژئوتوریسم است و اغلب مطالب، در این زمینه ارائه خواهد گردید؛ اما به دلیل زندگی در محیط عشایری ایل قشقایی، و عجین بودن زندگی عشایری با طبیعت، گردشگری عشایری نیز از ابعاد اصلی فعالیت این گروه است و تورها به صورت توام عشایری و طبیعت گردی خواهد بود.

آخرین نظرات و پیشنهادات
پیوندهای روزانه

۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۱ ثبت شده است

برای درک اینکه آبفشان ها چگونه عمل می کنند ، دانستن ارتباط بین آب و بخار ضروریست. وقتی که آب به بخا تبدیل می شود ، در شرایط سطحی بایدمتحمل فضای زیادی شود . چرا که فضای اشغال شده با بخار 1600  بار بیش از حجم اصلی آب است. فوران آبفشان بخاطر  انفجار بخار زمانی که هنگام جوشیدن آب حجم بخار بصورت ناگهانی افزایش میابد نیرومند میشود. در واقع یک ابفشان زمانی که آب زیز زمین زیاد از حد گرم شود فوران می کند و در عمق بستر ، به سطح زمین راه میابد.

آب سرد در نزدیکی سطح زمین به داخل نفوذ می کند همچنان که به منبع گرم زیر زمینی برخورد می کند ، داغ شده و به نقطه جوش می رسد با این وجود ، در نقطه جوش آب به بخار تبدیل نمی شود . علت این است که در عمق زمین فشار بسیار زیادی وجود دارد  . در آین شرایط ، آب به حالت فوق داغ است . آب به اندازه کافی داغ است تا به بخار تبدیل شود  بدلیل فشار بسیار زیاد زیر سطحی این امر میثر نمیشود . ولی در بعضی نقاط آب به اندازه کافی داغ می شود ، چنان چه فشار کاهش یابد ، بخار در روند تیدیل شدن از آب داغ منفجر می شود واین انفجار آبهای محسور ریز سطحی را بعنوان یک آبفشنان فوران می دهد.

آیا آبفشان در دیگر سیارات نیز وجود دارد ؟

تا کنون ها ابفشان ها روی سیارات دیگر کشف نشده بودند ، با وجود این ، فعالیت هایی شبیه آبفشان روی بعضی اقمار سیارات منظومه شمسی دیده شده ان  . ماه مشتری (Io ) فوران هایی از ذرات آب یخ زده همراه گاز هایی دیگر از میان حفرات سطحی دارد . همچنین ماه سیاره نبتون(Triton ) و ماه زحل ( Enceladus ) ، برای آبفشان های سرد هستند که به آبفشان یخ  «cryovolcanoes » موسوم است . تصور میشود فوران های ناشی از حوضچه های آب مایع است که در عمق کم زیر سطح این اقمار قرار دارند ، در سطح فوران ها شبیه برف آتشفشانی است.

کانیهای موجود در آبفشانها

آب داغ آبفشانها ، محتوی مقدار زیادی مواد مختلف است که قسمت اعظم آن را سیلیس تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب همیشه در اطراف آبفشان ، مقدار زیادی کانی دیده می‌شود و کانیهایی را که بدین ترتیب تشکیل می‌شود به نام گایسریت می‌خوانند


,
۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ خرداد ۹۱ ، ۱۱:۵۵
محمدرضا قهرمانی
در بین آزادشهر و شاهرود، گنبد کاووس، کوه نیشابور، دامغان، سمنان، شاهرود، آمل، ساری، کندوان، هشتپر، آستار، بین کیوی و حاجی امیر در گردنه حیران، ارتفاعات سبلان و سهند، مریوان، الوند، اراک، ارتفاعات کرکس، خوانسار، شهر کرد، فارس، کوه دینار، یاسوج، ارتفاعات جبال بارز، تهران و ارتفاعات توچال، پلور و فیروزکوه پراکندگی دارد.

▪ زمان برداشت:

برگ ها در تابستان بعد از گل دهی جمع آوری می شوند.

▪ قسمت مورد استفاده:

برگ های جمع آوری شده بعد از گلدهی و قسمت های هوائی گیاه.

▪ کاربرد درمانی:

به عنوان پیشگیری از میگرن، ضدالتهاب و برای درمان آرتریت روماتوئید، وزوز گوش، سرگیجه، اختلالات قاعدگی، درد معده، دندان درد و گزیدگی حشرات، بت و تسهیل کننده زایمان به کار می رود.

▪ آثار فارماکولوژیک:

به واسطه حضور پاتنولید، اثر سمیت سلولی دارد. سزکونی ترین موجود در گیاه (یعنی آلفا متیلن بوتیرولاکتون) مسئول فعالیت ضدترشحی گیاه است. عصاره این گیاه سبب مهار آنزیم فسفولیپاز A۲ که وظیفه آزادسازی اسید آراشیدونیک از فسفولیپیدهای غشاء سلولی را دارد، می گردد. همچنین باعث مهار ساخت پلاکت ها و نوتروفیل های خون که در ارتباط با بیماری میگرن و آرتریت روماتوئید می باشند، می گردد.

▪ احتیاط مصرف:

بعد از مصرف خوراکی، زخم دهان، حساسیت پوستی، خشکی و کلفت شدن زبان، اسهال، نفخ، سرگیجه و تهوع گزارش شده است.

▪ منع مصرف:

در دوران بارداری مصرف نشود.

▪ ترکیبات شیمیائی:

اسانس (آلفاپینن)، ترپنوئید و پیرترپن، فلاوونوئید، تانن.

▪ نحوه و میزان مصرف:

با مقادیر زیر جهت پیشگیری از میگرن مصرف می شود.

۱) روزانه ۵/۲ میلی گرم برگ تازه، همراه یا بعد از غذا میل شود.

۲) روزانه ۲۰۰ ۵۰۰ گرم قسمت های هوائی گیاه به صورت خشک شده میل شود.

۳) روزانه ۵۰ میلی گرم برگ خشک شده توسط انجماد، همراه یا بعد از غذا میل شود.


۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ خرداد ۹۱ ، ۱۵:۱۲
محمدرضا قهرمانی