شرکت تعاونی باچان گشت

گروه گردشگری و کوهنوردی باچان‌توریسم

گروه گردشگری و کوهنوردی باچان‌توریسم

شرکت تعاونی باچان گشت

باچان یا باچون، روستایی تاریخی عشایری و گردشگری، از توابع شهرستان فراشبند در استان فارس می‌باشد که از دیرباز مورد توجه بوده است. امامزاده آقا میر احمد(ع)، نخلستان زیبا، چشمه و تونل‌قنات تاریخی برم فرهاد، استخراج نمک از کوه نمک باچون، محدوده چاربازار، چشمه‌های پرآب، غارها و عشایر خونگرم منطقه از جمله پدیده‌ها و شاخصه‌های گردشگری این روستای تاریخی است. در کشور عزیزمان ایران، روستاهایی همچون باچون، فراوانند. گروه گردشگری باچان توریسم سعی دارد در شناساندن نقاط زیبا و بکر کشور برای مقاصد گردشگری قدم بردارد و در این راه به همکاری دوستان، نیازمند است. گرچه تخصص اصلی مدیر گروه ژئوتوریسم است و اغلب مطالب، در این زمینه ارائه خواهد گردید؛ اما به دلیل زندگی در محیط عشایری ایل قشقایی، و عجین بودن زندگی عشایری با طبیعت، گردشگری عشایری نیز از ابعاد اصلی فعالیت این گروه است و تورها به صورت توام عشایری و طبیعت گردی خواهد بود.

آخرین نظرات و پیشنهادات
پیوندهای روزانه

۱۲ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

سلام

تنگ خانی، محدوده ای جنگلی، خوش آب و هوا و با چشمه های پر آب در حد فاصل روستاهای دارنگون و حسین آباد در منطقه سیاخ دارنگون (از توابع شیراز) است. در این تنگ حدود  ده چشمه پرآب شناسایی شده است که جهت تولید آب معدنی نیز استفاده می گردد. درختان بنه، بادام کوهی، کیالک و  انواع گیاهان دارویی و چندین گونه گیاهی دیگر در این تنگ میرویند. گلهای لاله واژگون این تنگ در اوایل فصل بهار زیبایی دوچندان به منطقه می بخشد. امیدوارم گردشگران با حفظ گونه های گیاهی منطقه از بازدید و تفریحی مهیج استفاده ببرند. عشایری که در تابستان در ارتفاعات تنگ خانی (کوه دالو) سکنی می گزینند نیز به جذابیت منطقه می افزاید. برای دسترسی به این منطقه میتوان جاده فرعی سیاخ دارنگون- حدفاصل روستای دارنگون و حسین آباد- استفاده نمود. گروه گردشگری و کوهنوردی باچان توریسم


گروه گردشگری و کوهنوردی باچان توریسم

۱ نظر و پیشنهاد موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۵ ، ۱۶:۴۹
محمدرضا قهرمانی

مستند سینمایی «فرش به روایت خاک» ساخته حامد ذوالفقاری، فیلمساز فراشبندی در جشنواره فیلم ویژه محیط زیست در لیما پایتخت کشور پرو شرکت می‌ کند.

به نقل از آبپا

فرش-به-روایت-خاک
۱ نظر و پیشنهاد موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۳ تیر ۹۵ ، ۱۹:۲۰
محمدرضا قهرمانی

سلام

روستای زیبای ماله گاله از توابع شهرستان شیراز و در منطقه جنگلی ماله گاله- شوراب قرار دارد. این روستا در میان جنگل زیبای بلوط واقع شده و مردمی بسیار خونگرم و مهمان نواز دارد. برای دسترسی به این منطقه دو مسیر وجود دارد. در مسیر اول می باید از راه شیراز - سیاخ دارنگون- شوراب اقدام نمود و مسیر دوم از راه فیروزاباد- کوهمره سرخی - شوراب است.


ماله گاله

۲ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ تیر ۹۵ ، ۱۲:۵۷
محمدرضا قهرمانی

  • فراهم اوردن امکانات مورد نیاز
  • ژئوتوریسم باید یک تجربه مهیج، غنی، پربار و آموزنده برای گردشگر یا توریست ایجاد کند؛ 
۱ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۳۸
محمدرضا قهرمانی


ایران با تنوع زمینشناختی، اقلیم متنوع و ویژگیهای زمین شناسی گوناگون و طبیعت بی نظیر، میتواند از پدیده های زمین شناختی در سراسر کشور مانند غارها، تنگه ها، دره ها،مناطق فسیلی، دره های نشستی، شکافهای بزرگ زمین شناسی، سازندهای زمین شناختی، 

۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۳۵
محمدرضا قهرمانی

ژئوپارک

ژئوپارک (پارک زمین شناسی یا زمین گردشگاه) محدوده ای تحت حفاظت است که علاوه بر غنای ژئوسایتها، شامل مکانهای دارای آثار تاریخی، فرهنگی و تنوع طبیعت زنده (اکوسایت ها) باشد و با مدیریت کارآمد و آموزش مناسب افراد محلی با جذب گردشگر و محوریت آموزش تفریحی مفاهیم زمینشناسی و محیط زیست به عموم مردم ارائه گردد بهطوری که این اقدامات بتواند به بهبود پایدار وضعیت اقتصادی- اجتماعی ساکنان محلی و در نهایت ملی منجر شود.

۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۳۲
محمدرضا قهرمانی

سلام

مکانى که داراى یک پدیده کمیاب و ارزشمند زمینشناختی است را ژئوسایت مینامند. این نقاط باید ارزش زیبایی شناسی و علمى داشته و امکان بازدید از آن براى همگان فراهم باشد. ژئوسایت ها مکان هایی هستند که داراى نمونه های شاخص از تاریخ زمین شناختی، فرآیندهاى 

۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۲۴
محمدرضا قهرمانی


زمینشناسی است که در محل ژئوپارک مستقر بوده و ضمن آگاهى کافى از ویژگىهاى پدیده مورد نظر، وظیفه حراست از محدوده ژئوپارک را انجام میدهد. او مىداند که چه عواملى بر پدیده مذکور آثار منفى مىگذارد و در جهت جلوگیرى از این آسیبها تلاش کرده و این آثار منفى را در ابتداى بازدید براى بازدیدکنندگان نیز تشریح مىنماید .ژئوگارد در تمامى مراحل بازدید گروه را همراهى نموده و از آسیبهاى احتمالى وارده به پدیدهها توسط بازدیدکنندگان جلوگیرى مىکند.

۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۲۳
محمدرضا قهرمانی

زمین شناسی است که با گذراندن دورههاى آموزش اصول راهنمایان جهانگردى و همچنین آشنا بودن با پدیده هاى زمین شناسی ایران در خدمت گروه هاى گردشگرى قرار مىگیرد. وظیفه این راهنما ارائه توضیحات علمى و توصیف پدیده هاى زمین شناسی براى گردشگران و پیشبرد اهداف آموزشى تعریف شده است. این راهنما مى تواند به صورت دائم در منطقه حضور داشته باشد و به گروه هاى مراجعه کننده خدمات بدهد. در این صورت باید در ژئوپارک مورد نظر دفترى براى استقرار وى در نظر گرفته شود.

۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۲۲
محمدرضا قهرمانی

مخاطبان ژئوتوریسم نهتنها متخصصان و کارشناسان زمینشناسی و ژئومورفولوژی، بلکه گردشگران عادی و علاقهمندان طبیعت هستند. در جریان فعالیتهای ژئوتوریسمی، بازدیدکنندگان ضمن بازدید از پدیده های زیبا و ویژه زمینشناسی و ژئومورفولوژی، با مبانی پیدایش آنها آشنا شده و اهمیت وجودی آنها را درمییابند.

ژئوتوریسم علاوه بر مزایایى که از نظر درآمدزایى مستقیم و غیرمستقیم به واسطه جذب گردشگر دارد، در ایجاد اشتغال بین دانش آموختگان علوم زمین و همچنین ساکنان مناطق داراى سایتهاى زمینشناسی بسیار مؤثر است. ایجاد مشاغل جدید تحت عنوان  نگهبانان زمینشناسی(Geoguards) و راهنمایان زمینشناسی(Geoguides) از این جمله اند

۰ نظر و پیشنهاد موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۵ ، ۱۵:۲۰
محمدرضا قهرمانی